Exposhipping Expomaritt İstanbul, 16’ncı kez Denizcilik Sektörünü Aynı Çatı Altında Buluşturdu

0
1340

Exposhipping İstanbul 16. Uluslararası Denizcilik Fuar & Konferansı, 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında, Viaport Marina Tuzla’da, denizcilik sektörü profesyonellerini ağırladı. İMEAK Deniz Ticaret Odası adına Informa Markets tarafından düzenlenen Fuara, 153 katılımcı ve 35 ülkeden 476 marka katılım sağlarken, 54 ülkeden 6.389 kişi ziyaret etti.  

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran,  “İki buçuk yılın ardından denizcilik sektörünü Expomaritt Exposhipping İstanbul’da bir araya getirdik.  Uluslararası ticaret oyun kurallarının yeniden belirlendiği bu dönemde; son derece başarılı ve verimli geçen Expomaritt Exposhipping’in, İstanbul’u uluslararası bir gemi inşa merkezi haline getirme noktasında önemli katkıları olacağına yönelik inancım tam” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası adına düzenlenen Türkiye’nin tek gemi inşa ve yan sanayi fuarı Exposhipping Expomaritt İstanbul, denizcilik sektörü profesyonellerini iki buçuk yılın ardından 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla’da ticaret ve ihracat için bir araya getirdi. Denizcilik sektörünü 54 ülkeden önemli satın almacılar ile buluşturan fuarda; yeni iş bağlantıları ve anlaşmaların yanında, en son teknoloji ürün ve hizmetler tanıtıldı.

 

Esin Aslıhan Göksel, Exposhipping Expomaritt İstanbul Fuar Direktörü 

SON YILLARIN EN BAŞARILI VE VERİMLİ FUARI

Exposhipping Expomaritt İstanbul Fuar Direktörü Esin Aslıhan Göksel, “Hepimize çok uzun gelen bir aranın ardından; Türk Gemi İnşa ve Yan Sanayimizi dünya denizcileri ile 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla’da 4 gün süreyle aynı çatı altında bir araya getirdik. Bu yıl fuarımızda başta Almanya, İngiltere, Amerika, Hollanda, Danimarka, Çin, Norveç, Güney Kore, İtalya ve İspanya olmak üzere 36 ülkeden 153 katılımcı firmamız ve 476 markamız yer aldı. Katılımcı firmalarımız 2021 yılını geride bırakmakta olduğumuz şu günlerde pandemi koşullarına rağmen 54 ülkeden gelen uluslararası ziyaretçilerimiz ile önemli ticari iş birlikleri gerçekleştirdiler. Katılımcı ve ziyaretçilerimizden aldığımız geri bildirimler, Exposhipping Expomaritt İstanbul’un son yılların en verimli fuarı olduğuna işaret ediyor. Sektör adına çok mutluyuz. 2023 yılının bahar aylarında denizcilik sektörünü bu kez 10 bin m2 alanda buluşturmak üzere şimdiden hazırlıklarımıza başladık.” dedi.

SEKTÖRDEN DENİZCİLİK FUARINA TAM DESTEK

Göksel, başta İMEAK Deniz Ticaret Odası olmak üzere Exposhipping Expomaritt İstanbul’u destekleyen tüm sponsorlara, denizcilik sektörü profesyonellerine, katılımcılara, destekleyen kurum ve kuruluşlar ile medya partnerlerine teşekkür etti.

 

Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı 

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ FUARI

“İki buçuk yılın ardından denizcilik sektörünü Expomaritt Exposhipping İstanbul’da bir araya getirdik.” diyerek sözlerine başlayan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Uluslararası ticaret oyun kurallarının yeniden belirlendiği bu dönemde denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp her alanda geliştirmemiz gerekiyor. Ticaret filomuzu 50 milyon dwt’lara çıkarmamız ve tersanelerimizi son teknolojiyle donatmamız çok önemli. Odamızın da destek verdiği ve denizcilik sektörümüzün en önemli fuarı olan Expomaritt Exposhipping  İstanbul, üyelerimizin ürün ve hizmetlerini tanıtmaları, marka bilininirliklerini arttırmaları ve iş ağlarını geliştirmede önemli bir misyon üstleniyor. İMEAK DTO olarak başta Expomaritt Exposhipping  İstanbul  olmak üzere bu tür etkinlikleri çok önemsiyor, elimizden geldiğince destek veriyoruz. Pandemide verdiğimiz zorunlu aradan sonra sektörümüzün yeniden yüz yüze bir araya gelmesi hepimize moral verdi ve güçlendirdi. Üyelerimiz mevcut ilişiklerini geliştirme ve yeni bağlantılar kurmada önemli fırsatlar yakaladı. Uluslararası ziyaretçi katılımı açısından da çok başarılı geçen Expomaritt Exposhipping’in, İstanbul’u uluslararası bir gemi inşa merkezi haline getirme noktasında önemli katkıları olacağına yönelik inancım tamdır.” dedi.

SEKTÖR BAŞKANLARI AÇILIŞA KATILDI

Sektörün lider kurum ve dernek başkan ve yönetim kurulları da Expomaritt Exposhipping İstanbul’daydı.  Fuarın açılış töreninde, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYİHB) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkan Vekili Başaran Bayrak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın yan ısıra çok sayıda davetli, katılımcı,  ziyaretçi ve basın mensupları hazır bulundu.

Atilla Marangozoğlu, Informa Markets Genel Müdürü

DÜNYA İLE REKABET EDECEK GÜCE SAHİBİZ 

Kısa süre içinde dünyada pek çok şeyin değiştiğini belirten Informa Markets Genel Müdürü Atilla Marangozoğlu, “Küresel düzeyde halen yaşamakta olduğumuz pandemi, tedarik zincirinin devamlılığı için denizcilik sektörünün ne kadar hayati rol oynadığını bir kez daha gösterdi. İnanıyor ve biliyoruz ki; Türk Gemi İnşa Sanayi, yüksek kaliteli iş gücü ve Avrupa standartlarında üretim kapasitesi ile yeni gemi inşa, gemi bakım-onarım ve savunma sanayi projelerinde dünyanın önde gelen denizcilik ülkeleriyle rekabet edecek güce sahip. Global denizcilik sektörünü tek çatı altında buluşturan Exposhipping  Expomaritt İstanbul, bölgesinin en önemli ticaret ve pazarlama platformu olarak Türk Gemi İnşa ve Yan Sanayi sektörünün yeni pazarlarla buluşmasına ve rekabet gücünün artmasına hizmet etmeye devam edecek” dedi.

 

Durmuş Ünüvar, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü 

ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEĞİMİZİ BİLİYORUZ

Açılışta yaptığı konuşmada Türk denizciliğinin marka olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çeken Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Türk denizciliğinin kazandığı momentumun daha da gelişmesi için Bakanlık olarak politikalar geliştirmeye, yasal düzenlemeleri günün gereklerine uygun hale getirmeye devam ettiklerini ve çok daha iyisini yapabileceğimizi bildiklerini ifade etti.

 

Cem Seven, GYİHB Yönetim Kurulu Başkanı 

FUARLAR DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Expomaritt Exposhipping İstanbul’un gerçekleşmesi noktasındaki desteği için İMEAK DTO’na teşekkür eden GYİHB Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Birlik olarak gerek ülkemizde gerekse yurtdışındaki fuarlara katılım konusuna büyük önem verdiklerini ve fuarların dünya ekonomisi açısından son derece etkin organizasyonlar olduğuna dikkat çekti.

Murat Kıran, GİSBİR Başkanı 

GEMİ İNŞA ALANINDA DÜNYADA SÖZ SAHİBİ BİR ÜLKEYİZ

Expomaritt Exposhipping İstanbul fuar alanında görülen güzelliklerin, sektörün geldiği noktayı ortaya koyması bakımından çok önemli olduğunu ve bunu gururla söylediğini belirten GİSBİR Başkanı Murat Kıran ise “Son yıllarda gösterdiğimiz gelişim, gemi inşa alanında dünyada söz sahibi bir ülke olmamızı sağladı. Ben bir Tuzlalı olarak kendimi ev sahibi gibi görüyorum ve katılımlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Tuzla coğrafi olarak çok güzel konumda, burası bir fuar merkezi haline gelebilir. Bu anlamda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

DENİZCİLİĞİN İNOVASYONU MARİNE TALKS’TA KONUŞULDU

Exposhipping İstanbul, 16. Uluslararası Denizcilik Fuar & Konferansı, denizcilik sektörünün ufkunu genişletecek etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Fuar katılımcıları ve alanında uzman konukların sunumları ile “Marine Talks” sahnesinde sektöre dair son teknolojik gelişmeler paylaşırken, yeni ürün ve markalarını tanıttılar. 3 gün süren etkinlikte 16 konuşmacı bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

DENİZCİ KADINLAR EXPOMARİTT EXPOSHİPPİNG İSTANBUL’DA BULUŞTU

WISTA Türkiye ile Expomaritt Exposhipping İstanbul iş birliği ile fuarın son gününde geleneksel olarak düzenlenen “Denizci Kadınlar Kahvaltısı” etkinliğinde denizcilik sektöründe çalışan kadınlar buluştu. Etkinlikte konuşan WISTA Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suzan Atasoy, sektör çalışanlarını aynı çatı altında bir araya getirmeyi amaçladıklarını ifade etti ve WISTA Türkiye’nin denizcilik eğitimi alan kız öğrencilere eğitimleri süresince burs imkanı sağlayarak destek olduğunu kaydetti.

 

KATILIMCI VE ZİYARETÇİLERİN SAĞLIĞI ETKİNLİĞİN ODAĞINDAYDI

Exposhipping Expomaritt İstanbul Fuarı’na hem katılımcılar hem ziyaretçiler, HES kodu ve maske ile giriş yaptılar. Fuarda, ülkemizin uyguladığı önlemlere ek olarak dünyanın en büyük etkinlik organizatörü Informa Markets tarafından geliştirilen ‘Temizlik ve Hijyen’, ‘Fiziksel Mesafe’ ile ‘Tespit ve Koruma’yı kapsayan AllSecure Standartları uygulanarak, sağlıklı ve güvenli bir fuar ortam sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz