İhracatçılar, Lojistik Sorunu  İçin Ortak Model Arayışında

0
1078

EGE İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, lojistik sektöründe yaşanan sorunları değerlendirmek için bir araya geldi. Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki toplantıda, sorunların çözümü için tüm ihracatçıların ihraç ürünlerinin nakliyesinde ortak hareket edecekleri bir model üzerinde durulduğu bildirildi.

Pandemi sonrasında küresel ticarette yaşanan hızlı artış, konteyner noksanlığına, gemi ve ekipman yetersizliğine, limanlarda sıkışmalara yol açarken, navlun fiyatları da yükseldi. Pandemi öncesi 2 bin dolar seviyesinde olan Uzakdoğu-Avrupa arasındaki bir konteyner navlunu, 10 bin doların üzerine çıkarken, bu süreçte armatörlerin ihracatçılara çeşitli gerekçelerle yansıttıkları cezalar ihracatçıları ortak hareket etme noktasına getirdi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, lojistik sektöründe yaşanan sorunları değerlendirmek için Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, toplantıdaki konuşmasıda, armatörlerin daha karlı hatlara konteyner kaydırdıklarını, ABD ve Kanada’ya yapılacak gıda ve mermer ihracatlarında konteyner bulmakta büyük sıkıntı yaşandığını söyledi. Çin ve Hindistan’a blok mermer ihracatında da eski konteynerlere yükleme yapılması sonrasında çıkan sorunlar nedeniyle büyük cezalarla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çeken Eskinazi, bu sorunların çözümü için tüm ihracatçıların ihraç ürünlerinin nakliyesinde ortak hareket edecekleri bir model üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Bu çerçevede şirket kurulması da dahil farklı seçeneklerin düşünüldüğünü vurgulayan Eskinazi, ihracatçı birlikleri yanında, Ticaret Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası’nın ortak hareket etmesinin de masadaki seçenekler arasında olduğunaun altını çizdi. Kemalpaşa Lojistik Merkezi için bu kurumların biraraya geldini belirten Eskinazi, “Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ndeki deneyimlerden de yararlanmak istiyoruz. Ege Bölgesi’nin 28 milyar doları aşan ihracatının yüzde 55’i deniz yoluyla yapılıyor. Günümüzde Türkiye’de navlun fiyatları, İtalya’dan daha yüksek noktada. Bu zinciri birlikte hareket ederek kıracağız. Yol haritamızı belirlemek için çalışıyoruz” dedi.

‘DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜNDE PİLOT UYGULAMA OLACAK’

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya da gemi nakliye firmalarının, 2021 yılının ikinci yarısından bu yana Çin’e yapılan blok mermer ihracatında metal yorgunluğu olan konteynerler kullanılması nedeniyle yaşanan sorunlardan kaynaklı doğal taş ihracatı yapan firmalarına yüklü faturalar çıkarmaya başladığını söyledi. Kaya, doğal taş ihracatının nakliyesi için bir şirket kurarak Türkiye’nin doğal taş ihracatının bu şirket aracılığıyla yürütülmesi seçeneğini gündemlerine aldıklarını, burada sağlanacak başarının diğer ihracatçı sektörlere de model olacağını dile getirdi. Kaya, “Türk doğal taş sektörü olarak son 1 yıldır armatörlere 2,5- 3 milyon dolar civarında ceza ödemek durumunda kaldık. Arz-talep dengesi armatörler lehine değişti. Konteyner filolarını neredeyse bize yeniletiyorlar. Armatörler, 2010’lu yıllarda navlun fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle yaptıkları zararları, geçen yıl çıkardılar. Uluslararası deniz taşımacılığı yapan bir firma 2021 yılında milyar dolar kar açıkladı. Armatörler adeta konteynerleri açık artırmaya çıkarmış durumda. Navlun ücretlerinde yeni artışların olmaması için ortak hareket etme kararı aldık. Tren yoluyla ihraç ürünlerimizi sevk etme konusunu da gündemimizde” diye konuştu.

‘LİMANLARIMIZIN AKTARMA MERKEZİ OLMA KABİLİYETİNİN GÜÇLENDİRİLECEĞİ MODELE İHTİYACIMIZ VAR’

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk ise pandeminin küresel ticaretteki dengeleri olağanüstü şekilde bozduğunu söyledi. Öztürk, “2020’de daralan küresel mal ve hizmet ticareti, 2021 yılında yüzde 25 arttı. Bu rekor seviyedeki artış deniz taşımacılığı başta olmak üzere küresel tedarik zincirinde bozulmalara yol açtı. Bu durumdan maalesef ülkemiz ihracatı da olumsuz etkileniyor. Bazı ihracatçı firmalar ve forwarderlar gemi satın alarak veya lojistik alanına yatırım yaparak sıkıntılarını hafifletmeye çalışıyorlar. Ülkemiz ekonomisinin lokomotif gücü ihracatın desteklenmesi için kısa vadede lojistik performansımızı artıracak acil adımlar atılmalıdır. Orta ve uzun vadede ise Türk taşıyıcıların ve gemi inşa sanayinin devlet teşvikleriyle destekleneceği, böylece Türk sahipli ve bayraklı gemi filosunun büyütüleceği, ülkemiz limanlarının aktarma merkezi olma kabiliyetinin güçlendirileceği bir modele ihtiyacımız var” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz