K1 Belgesi Kiralama

0
7169

  K1 belgesi kiralama konusunu araştırdık. K1bir yetki belgesidir. Ticari amaç ile eşya taşımacılığı yapılacaksa bu yetki belgesi alınır. Bu yetki belgesi il içinde geçerli olmaktadır. Taşımacılık yapmak için K1 yetki belgesi alınması şart koşulur.

K1 yetki belgesi önemli ve olmaması halinde para cezası uygulanmaktadır. K1 belgesinin alınması için farklı prosedürlerinin eksiksiz sağlanması gerekir ve bunları sağlayamayan kişiler K1 belgesi kiralama yoluna başvurabilir.

Kiralama İşleminin Avantajları

K1 belgesinin alınması için bir ücret ödenir ve bu ücreti belli sebeplerden ötürü ödeyemeyen kişiler K1 belgesi kiralama işlemini yapabilir. İstenen ücret 13.000 TL civarındadır ve çoğu taşıyıcı için makul bir ücret değildir. K1 belgesini uzun süre kullanmayacak ve kısa bir süre kullanım için ödeme yapmak istemeyen kişiler için de kiralama işlemi uygun olacaktır. K1 belgeleri yıllık kiralanan yetki belgeleridir ve istenilen zaman taşımacılığı bırakacak kişiler için tercih edilebilir.

K1 belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilir ve başka hiçbir kurum tarafından kişilere kiralanamaz ya da satılamaz. K1 yetki belgesinin yerine geçen L1 belgesi vardır ve tamamen K1 yetki belgesinin yerine geçer. Lojistik şirketler tarafından L1 belgesi adı altında K1 belgesi kiralanır ve bu durum bir problem teşkil etmez. L1 belgesi, K1 belgesinin tüm yetkilerini taşır. K1 belgesinin alınabilmesi için yetkililer tarafından sahip olunması istenen tonajı yakalayamayan kişiler olmaktadır. İstenen tonaja sahip olmayanlar da K belgesi kiralama işlemi yapabilir.

K1 Belgesi Kiralama Süreci Nasıl Olur?

K1 belgesi dört işlem ile hızlıca gerçekleştirilir.

  1. Evraklar yetkililere gönderilir.
  2. Kira için ücret ödemesi yapılır.
  3. E-devlet tanımlama işlemi gerçekleşir.
  4. Belgeniz onaylanır ve hazırlanır.

Birinci aşamada araç bilgilerinin olduğu istenen evraklar yetkililere ulaştırmanız gerekir. İkinci aşamada, K1 belgesini kiralamak için istenen ücret yetkili birime ödenir. Ödeme işlemi tercihe göre taksitle kredi kartıyla yapılabilir. Üçüncü aşamada, işlemin devamı e-devlet üzerinden gerçekleşir. Kısa bir süre içinde işlem onaylanır ve aracın taşıma için yola çıkmasına izin çıkar. Dördüncü aşamada, K1 belgesi kiralama işlemi tamamlanır. Bakanlıktan onay istenir ve sisteme belge tanımlanır. Evraklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz