MSC, Dünyanın En Büyük Konteyner Operatörü Oldu

0
2021

 Dünya çapında denizcilik sektörü piyasa araştırma kuruluşu olan Alphaliner, en iyi 100 konteyner hat operatörleri sıralamasına ait güncel verilerini paylaştı. Alphaliner verilerine göre, İsviçreli Mediterranean Shipping Company (MSC), dünyanın en büyük konteyner operatörü Danimarkalı denizcilik devi Maersk’i geride bırakarak zirveye yerleşti.

Dönüm noktası, Cenevre merkezli şirketin 1970 yılında kurulmasından yaklaşık 52 yıl sonra gerçekleşti. MSC, toplam 4.284.728 TEU kapasiteli 645 adet konteyner gemisi filosuna sahip. Şirket ayrıca, bununla birlikte yüzde 17,0 küresel pazar payına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Son yıllarda MSC, yeni inşa edilen büyük konteyner gemilerinin devreye girmesiyle güçlü bir büyüme göstermiş oldu. 2020’den bu yana İsviçreli şirket, 128 adet ikinci el konteyner gemisinin hızlı bir şekilde satın alınmasıyla da önemli ölçüde büyüdü.

1970 yılında Hapag-Lloyd’dan alınan ve adı PATRICIA olarak değiştirilen 2.900 DWT’lik Alman yapımı ikinci el bir gemiyle yola çıkan MSC, yıllar içinde gelişti ve büyük bir grup haline geldi.

Alphaliner’a göre, tüm hatların en büyüğü olan, neredeyse tam olarak 1 milyon TEU’luk da onaylanmış bir gemi sipariş defteri bulunan MSC’nin 2022 boyunca dünyanın en büyük konteyner hattı olarak konumunu daha da güçlendirmesi bekleniyor.

Alphaliner Top 100’de Türkiye’nin en büyük konteyner operatörü Arkas Line/EMES ise, 33 gemi 55.847 TEU’luk kapasitesiyle 28. sırada yer alıyor. Turkon Line da 8 adet gemi ve 15.724 TEU’luk kapasitesiyle 50. sırada yer aldı.

MSC’NİN SAHİBİ İTALYAN ASILLI APONTE AİLESİ

1940 yılında İtalya’nın Sant’Agnello’da doğan kaptan Gianluigi Aponte tarafından 1970 yılında kurulan ve ilk gemisi MSC PATRICIA isimli genel kargo gemisi ile yola çıkan MSC (Mediterranean Shipping Company), dünya konteyner pazarının yüzde 17.0 küresel pazar payına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. MSC Group Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Kaptan Gianluigi Aponte yaparken oğlu Diego Aponte ise İcra Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Öte yandan Kaptan Gianluigi Aponte’nin tek kızı Alexa Aponte Vago, MSC Group’un CFO’luğunu üslenirken MSC Cruises’in İcra Kurulu Başkanı Pierfrancesco Vago ile evli.

Türk iş insanı Ahmet Soyuer’in kızı Ela Soyuer Aponte ile evlenen Diego Aponte’nin Asya, Oscar ve Maya isminde üç çocuğu bulunuyor.

alpha-1.jpgalpha-2.jpg

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz