Rekor Fiyat: LNG Taşımacılığında Günlük Gemi kirası 350 Bin Dolara Ulaştı

0
1425

LNG taşımacılığı günlük 350.000 dolar gemi kiralama fiyatıyla dünya rekoru kırarak tüm zamanların en üst noktasına ulaştı.

Konteyner taşımacılığının şimdiye kadarki en pahalı düzeylerde seyrettiği bu dönemlerde Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşımacılığının da rekorları yeniden yazılıyor.

Tarihin en pahalı gemi kiralaması!

Argus, BP’nin Abalamabie isimli LNG gemisini günlük 350.000 dolara kiraladığını bildirdi. Böylece daha önce kaydedilmiş olan 300.000 dolar değerinde VLCC tanker kiralamasını geçerek kargo gemisi tarihinin en pahalı kiralaması oldu.

Rekor fiyatlara rağmen yüksek karlar!

Şu anda Asya’daki LNG maliyetlerinin ABD’dekinden çok daha yüksek olduğu biliniyor. Bu nedenle taşımacılar kargoları Atlantik’ten Pasifik Havzası’na taşımak için rekor fiyatlar ödemelerine rağmen çok yükek karlar elde edebilmekte.

VLCC sektörü zirveye ulaştığında ham taşımacılık maliyetleri rafinerilerin marjlarını sildiği noktaya ulaştı. Bu nedenle rafineriler kargo rezervasyonlarını durdurdu ve böylece oranlar düştü. Konteyner sektöründe ise oranlar, ithalatçı kar marjlarını sildikleri noktaya iyice yakınlaştı. Hatta bazı ithalatçıların pazar payını kaybetmemek uğruna zararına satmak zorunda kaldıkları düşünülmekte. LNG taşımacılığında ise fiyatların artmasına rağmen taşımacıların ve tüccarların kâr etmeleri için bolca alan olduğu vurgulanıyor.

Tek problem ise konteyner sektöründe yaşanan konteyenr kıtlığına benzer bir şekilde, talebi karşılayacak kadar yeterli LNG gemisinin bulunmaması olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: Halit Emre İBRAHİMOĞLU – DENİZHABER.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz