Çin Dünyanın En Büyük 4 Gemisine Sahip olmak İçin Düğmeye bastı!

0
552

Çin devleti dünyanın en büyük konteyner gemilerini inşaat etmek için düğmeye bastı. Sipariş alınan konteyner gemilerinin her birinin 24.000 TEU kapasiteye sahip olacağı belirtildi. Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak 4 gemi, Hapag-Lloyd ve ONE Network Express’in geçen hafta duyurduğu ultra büyük konteyner gemi siparişlerine rakip olacak nitelikte.

4 gemilik yeni sipariş CSSC bünyesindeki iki yan tersane arasında paylaştırıldı. Tersanelerden biri olan Hudong Zhonghua iki gemiyi inşa edecek ve diğer tersane Jiangnan Shipbuilding diğer iki gemiyi inşa edecek.

Dört konteyner gemisinin Çinli finans şirketi Bank of Communications Financial Leasing tarafından sipariş edildiği belirtildi. Dört geminin operasyonlarını hangi şirketin yöneteceği detaylandırılmasa da denizcilik sektörü gemilerin operasyonlarını MSC’nin yöneteceğine inanıyor.

Hudong Zhonghua, 4 gemide 24.100 TEU’luk kapasiteye ek olarak çevre dostu güvenli operasyonlar için en son teknoloji kullanacağını belirtti. Bunlara ek olarak gemilerin “hibrit scrubberlar’’ ile donatılacağı belirtildi.

Teslim tarihi hakkında bir detay açıklanmadı.

Bir haftadan kısa bir süre önce Hapag-Lloyd, 23.500 TEU’dan fazla kapasiteye sahip altı yeni inşa ultra büyük konteyner gemisi siparişi imzalamıştı. Hapag’ın gemileri, Nisan ve Aralık 2023 arasında teslim edilmek üzere Güney Kore’de Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering tarafından inşa edilecek.

Aynı hafta Ocean Network Express, her biri 24.000 TEU’dan fazla kapasiteye sahip altı ultra büyük konteyner gemisi için bir ön sözleşme imzaladığını duyurdu. Imabari Shipbuilding Co. ve Japan Marine United Corporation arasındaki bir konsorsiyum tarafından inşa edilecek bu gemilerin ise 2023 ve 2024’te teslim edilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz