Lojistik Köy Demirağ OSB’nin %60’ından Tren Geçecek

0
420

Altyapı çalışmaları devam eden Sivas Demirağ OSB ve “Lojistik Köy” projesi, kentteki istihdamı artıracak. Altyapı aşamasında olmasına karşın 2 firmaya 600 milyon TL’lik yatırım alanının tahsil edildiği OSB bölgesinin yüzde 60’ının içinden raylı sistem geçecek. Böylece üretilen ürünlerin pazarlara taşınmasında kolaylık sağlanacak.

Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, “2024-2025 yılına kadar burada 15-20 bin işsize iş imkanı sağlamış olacağız. Tamamen bittiğinde ise istihdam rakamı 40 bine kadar çıkacak” dedi.

2021’DE ALT YAPISI TAMAMLANACAK

Kentteki 1’inci OSB’nin dolmaya başlaması nedeniyle hayata geçirilecek olan Demirağ OSB’de altyapı çalışmaları devam ediyor. 814 hektar alan üzerine 224 parselden oluşacak olan Demirağ OSB, içinden demiryolu ağı geçen ve Lojistik Köy’ün de yanında olduğu ilk OSB olma özelliğine sahip olacak. 2018’de ihale edilen OSB’nin 200 milyon TL’ye mal olacak altyapı çalışmalarının 2021’de tamamlanması planlanıyor. Daha şimdiden iki büyük firmaya 600 milyon TL’lik yatırım yapmak için yer tahsisi yapılan bölgede, tam kapasiteye geçtiğinde 40 bin kişiye istihdam sağlayacak.

BACALAR TÜTECEK

Sivas TSO Başkanı Eken, “Demirağ Organize Sanayi Bölgesi, Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle özel teşvik uygulaması olan bir organize sanayi olması, Lojistik Köyün hemen dibinde yapılmasından dolayı farklı. 2021 yılı sonunda lojistik köyle Demirağ OSB aynı anda bittiğinde bu bölgede belki de bu imkana sahip tek il oluyoruz. İçinden raylı sistem geçiyor. Firmanın ürettiği ürünleri direk limana, demiryoluna gönderme şansı var. Yani yatırımcının burayı tercih etmesi için çok sebep var. Buranın bu hale gelmesi için çok emek var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Şimdi de bize görev düşüyor. Buranın alt yapısının hızlandırılıp bitmesi, gelen yatırımcıya yer gösterilmesi ve fabrikaların bacalarının tütmesi hedefimiz. Bizler de görevimizi üstlendik. Herkes görevini yaptı, yapmaya da devam ediyor” diye konuştu.

KAYNAK: SANAYİGAZETESİ.COM.TR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz