Dinçer: Lojistik Kuralları Yeniden Yazılıyor

0
6525

Pandemiyle birlikte önemi artan ‘aynı gün teslim’ hizmeti lojistik sektörünü de yeniden şekillendirmeye başladı. Getir, Yemeksepeti, Hepsiburada gibi birçok pazar yeri ve uygulamanın getirdiği iş yükü lojistik sektöründe oyunun kurallarını da yeniden yazıyor.

Lojistik şirketleri artık TIR’dan motosiklete uzanan hizmet ağıyla birlikte aynı gün teslimata odaklandı. Bu şirketlerden biri de Getir’in lojistik işlerini de yapan Dinçer Lojistik.

Şirketin CEO’su Mustafa Dinçer, LCWaikiki, Teknosa, Hopi gibi birçok markanın pazar yeri kuracağını belirterek önümüzdeki süreçte aynı gün teslimatların öneminin daha da artacağını söyledi. “Çin’de 2. gün teslimat olursa tepki gösteriyorlar” diyen Dinçer, Çin’in e-ticaret lojistiğinde liderlik ettiğini belirtti. Dençer, lojistik sektöründe büyük değişim yaşandığını belirterek “Lojistiğin önemi, pandemide aksadığında ortaya çıktı” dedi.

APP’A YATIRIM ZAMANI

TIR’dan motosiklete bir hizmet sağlayıcı olmayı hedeflediklerini belirten Dinçer bu alanda 100 milyon lira yatırım yapacaklarını belirterek “Lojistik sektöründe oyun yeni başlıyor” dedi. Bu doğrultuda 22 ilde 300 bin metrekare depolama alanı kurduklarını anlatan Dinçer müşteriye yakın olacaklarını söyledi. Önümüzdeki dönemde kamyona değil dijitale yatırımın önem kazanacağını anlatan Dinçer kendilerinin de bu doğrultuda hareket ederek dijitala büyük yatırım yaptıklarını söyledi.

mustafa-dincer-001.jpgKAMYONA DEĞİL APP’A YATIRIM

Daha önce Fazla Gıda’ya yatırım yaptıklarını anlatan Mustafa Dinçer, önümüzdeki dönemde start-up’lara yatırım yapacaklarını da söyledi. Dinçer “Start-up’ları yakından takip ediyoruz. Burada gençlere yardım etmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarıma ve gençlere sık sık bunu söylüyorum, ‘Bana kamyon al’ diyeceğinize “App yapalım” deyin diyorum. Kamyonu küçümsemek için demiyorum ama artık onlar tek başına yeterli olmaktan çıktı. Gelecekte yapacağımız yatırımlar bu alanda olacak” ifadelerini kullandı.

YENİ MASTER PLAN ŞART

Dinçer, lojistikte pandemiyle birlikte başlayan değişime dikkat çekerek “Lojistik master planı yeniden oluşturulmalı. Ciddi fırsat var. Önce lojistik sonra iş” dedi. Dinçer lojistikte Ar-Ge’nin de önemli olduğunu belirterek “Biz de yerinde Ar-Ge merkezi kurduk. İki ayrı TÜBİTAK desteği aldık” dedi.

Kaynak: Yaşar KIZILBAĞ – AKŞAM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz