Asset Lojistik, İhracatçının “İade Yükü”nü Üstleniyor

0
5902
Asset Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Tekin

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Tekin, “Almanya, İtalya gibi ülkelerde iade ürünlerini kontrol edip, Türkiye’deki operasyon merkezlerine geri gönderiyoruz. Eskiden 10-12 gün süren bu işlemi, gümrükteki tecrübemizle 2 güne kadar düşürdük” diyor.

İlk yurtdışı ofisini Almanya’da kuran Asset, bir Türk markası olarak, her kıtada kendi HUB operasyon merkezleri ile hizmet vermeyi hedefliyor.

Lojistiğin her alanında entegre çözümler sunan Asset, 2022 yılının ilk 8 ayında faaliyet gösterdiği tüm alanlarda cirosunu bir önceki yıla oranla önemli ölçüde artırdı. Yatırımlarına pandemide de devam eden Asset, 2020 yılında hayata geçirdiği uluslararası hızlı kurye hizmeti veren Asset Worldwide Express markası ile yüzde 112 büyüyerek sektöre damga vurdu.

asset-wwexpress-hizli-5-copy.jpgAsset Global Logistic Integration Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Tekin, Asset’in gerek operasyonel, gerekse finansal performans olarak hedeflerin ötesinde büyüme kaydettiğine dikkat çekerek, “Cirolarımızı geçen yıla göre; Asset Worldwide Express ile yüzde 112, Asset Hava Kargo’da yüzde 65, Asset Deniz Taşımacılığı’nda yüzde 35, Asset Kara Taşımacılığı’nda yüzde 44 artırdık. Gümrük ile ise bu yıl yüzde 60 büyüme kaydettik. 2022 yılını totalde 65 milyon dolar ciro ile kapamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

asset-ucak-copy.jpgAsset’in hem cirosu, hem de yatırımları ile büyüme hedeflerinin devam ettiğini belirten Uğur Tekin, “2022 yılı bizim için yatırım yılı olarak geçiyor. Yurtdışında kendi ofislerimizi kurarken, yurtiçi ağımızı genişletmeyi de ihmal etmiyoruz. İlk yurtdışı ofisimizi Almanya’da kurduk. Avrupa’ya yaptığımız toplam dağıtımın %95’ini kendi acente ve hublarımız kanalıyla gerçekleştiriyoruz. Bir Türk markası olarak Asset’in, global anlamda her kıtada kendi HUB operasyon merkezleri ile hizmet vermesini hedefliyoruz. Almanya’daki ofisimizin ardından öncelikle İtalya, Uzakdoğu ve Amerika’da ofis yatırımları yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

asset-lojistik-karayolu.jpgAsset, Alman Gümrüğü’ne aday

Uğur Tekin, Asset’in 2003 yılında ilk olarak gümrük müşavirliği danışmanlığı hizmeti vermek üzere kurulduğunu, bugüne gelindiğinde Gümrük Müşavirliği konusunda ülke genelinde gümrüklerde yapılan beyanname sayıları ve işlem hacmine bakıldığına Türkiye’nin ilk 5 firması arasında olduğunu ifade ederek, Almanya ofisinin Gümrük olarak da etkin bir şekilde kullanılmasının planlandığını vurguladı. Bunun için Alman Gümrüğü’ne gerekli teminatların yapıldığını ve eğitimlerin alınmakta olduğunu belirten Uğur Tekin, “Gümrük, Türkiye’de bizim güçlü kaslarımızdan biri. 2022 yılı bitmeden Asset olarak Almanya’da da gümrük işlemlerimizi tamamen kendimiz yapmayı hedefliyoruz” dedi.

İhracatçı, “yurtdışındaki iadeleri nasıl geri alırım” diye düşünmeyecek

Almanya’da kendi gümrüklememizi yapacağız ve tüm operasyonları Türkiye’den gerçekleştireceğiz. Ticaret Bakanlığı iade konusunda yeni düzenlemeler yaptı. Örneğin, e-ticaret sitesinden alınan bir ürünü gönderdiniz ama bedeni olmadı, ya da beğenmedi iade etmek istiyor. Yurtiçinde kolay ama yurtdışından geri gelen eşyada vergi muafiyeti alabilmeniz için ürünün aynısı olduğunu ispatlamanız lazım. Vergi muafiyeti, iade prosedürleri gibi birçok teknik detay var. Global DHL, FedEx gibi firmalar, bunlarla uğraşmak istemiyor. Yerliler de gümrük ayakları zayıf olduğu için biz öne çıkıyoruz. Almanya, İtalya gibi ülkelerde iade ürünlerini kontrol edip, gerek TIR, gerekse de havayoluyla Türkiye’deki operasyon merkezlerine geri gönderiyoruz. Eskiden 10-12 gün süren bu işlemleri, gerek entegrasyon, gerekse de gümrükteki tecrübemizle 2 güne kadar düşürdük.

ugurtekingokhankosovali.jpg

Asset Global Logistics Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Tekin (sağda) ve Genel Müdür Gökhan Kosovalı

Yurtdışına da, yurtiçine de yatırım

Yurtdışında ilk ofisin Almanya’da açılmasının ardından, Ekim ayı itibariyle Köln civarındaki 5000 m2’lik depoyla hem fullfillment, hem de operasyonel hizmet vermeye başlayacaklarını belirten Uğur Tekin, yurtiçi ağını İzmir, Mersin ve Adana’da yaptıkları yatırımlarla genişletmeye devam ettiklerini dile getirdi.

asset-e-ticaret2-copy.jpgAsset Optimus ile gümrük işlemlerinde yüzde 70 tasarruf

Uğur Tekin “Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz Asset Optimus yazılımımız maliyetleri analiz ederek, dış ticaret işlemlerini daha kolay bir hale getiriyor. Taşımacılık işlemlerinin her aşamasının online takip edilirken, saha ekipleriyle sürekli bilgilendirme de sağlanabiliyor. İş ve maliyet süreçleriyle ilgili girişleri anlık olarak destekleyen Asset Optimus ile, gümrük müşavirliği maliyetlerinde yüzde 70’e varan oranlarda tasarruf sağlayabiliyoruz” dedi.

Asset, metaverse alanında sektöründe öncü olmak istiyor…

Metaverse alanında çalışmalara başladıklarına değinen Uğur Tekin, Asset City ve Asset Academy ile lojistiği metaverse evrenine taşıyan öncü firmalardan olmayı hedeflediklerini belirterek, lojistik terimlerinin gösterilerek tanıtıldığı bir mekanizma kurguladıklarını ve aynı zamanda sanal sipariş alınabilecek bir yapı tasarladıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz