Galiçya Belediyeleri, Atık Toplama Filolarını Allison Şanzıman Donanımlı Iveco ve Volvo Kamyonlar ile Güçlendiriyor

0
748

Galiçya Belediyeleri, Atık Toplama Filolarını Allison Şanzıman Donanımlı Iveco ve Volvo Kamyonlar ile Güçlendiriyor

İspanya’da Galiçya Belediyeleri, atık toplama kamyonlarını VEICAR HV kompaktörleri ve Allison tam otomatik şanzımanlarla donatıyor. Mevcut Avrupa standartlarına uygun şanzımanlar, hızlı ve kolay servis hizmeti için basit mekaniklere sahip olma özellikleriyle arıza süresini önemli ölçüde azaltıyor.

Geleneksel ve elektrikli araç tahrik çözümleri konusunda lider üretici, ayrıca ticari ve savunma araçları için orta ve ağır hizmet tipi tam otomatik şanzımanlar alanında en büyük global üretici olan Allison Transmission, tüm dünyada olduğu gibi Galiçya belediyelerinde de atık toplama hizmetleri için tercih edilen şanzıman olarak ön plana çıkıyor.

Zorlu bir hizmet olan atık toplama alanında kamyonların, genellikle daha az sağlam şanzımanların arızalanmasına neden olan zor görev döngüleri için dayanıklı olması gerekiyor. Birçok atık toplama hizmet operatörü, arıza durumunda yedek kamyonlara sahip olmadığından maliyetli onarımlar veya araçların uzun arıza süreleri filolara sorun yaratıyor. Bu nedenle tüm dünyada ve İspanya’da belediyeler, yüksek talep gören tam otomatik şanzıman donanımlı araçları tercih ediyor.

Üstyapı üreticisi VEICAR’ın CEO’su Carlos Prieto-Puga González, açıklamasında; “Son 10 yılda sektör, manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlardan, şu anda pazarın çok yüksek bir yüzdesini oluşturan tam otomatik şanzımanlara dönüştü. Bizim durumumuzda bu sektördeki araçların neredeyse yüzde 100’ü Allison şanzıman donanımına sahip. Ayrıca tork konvertörü, kuru debriyaja sahip AMT’ye kıyasla aşınma ve yıpranmayı en aza indirdiğinden tam otomatik şanzımanlar, daha güvenilir olmaları, çalışma süresini artırmaları ve daha az bakım gerektirmeleri ile ön plana çıkıyor” diyor.

Prieto-Puga González; “Yaşanan küresel süreçler nedeniyle, son aylarda dünya çapındaki siparişler istikrarlı değildi ve çok belirgin olarak zirvelerde dalgalandı. Galiçya’da da durum aynıydı. Ancak atık arıtma önemli bir hizmet olduğundan verimli atık toplama operasyonları için filo yenilemeleri, önemli ve gerekli. 2020’de 2019’a göre %20 artan satışların, 2021’de %15 daha yüksek olmasını bekliyoruz” şeklinde ekledi.

Yollarda ve dar kavşaklarda etkin manevra kabiliyeti sunan bir çözüm arayışında olan Ribas de Sil Belediyesi (Lugo), VEICAR HV 8 m3 kompaktörlü ve Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı Iveco Eurocargo ML120E25/P model aracı tercih etti.

Ribas de Sil Belediye Başkanı Miguel Ángel Sotuela Vega, konuyla ilgili olarak; “Son yıllarda turizmde, özellikle de doğal alanlarımıza gelen ziyaretçilerde bir artış kaydettik ve bunun sonucunda, yönetilmesi gereken daha yüksek hacimli atıklar ortaya çıktı. Allison şanzımanlar, sarsıntısız ve dinamik bir sürüş sağlıyor. Bu nedenle vardiyaların daha uzun olduğu dönemlerde bile işler, daha az yorucu şekilde yürütülebiliyor” diye belirtti.

Pontevedra’daki La Lama Belediyesi ise VEICAR HV 12 m3 kompaktörlü ve entegre retarderli Allison 3000 Serisi™ şanzıman donanımlı Volvo FL250HP42R kamyonu kullanıyor.

La Lama Belediye Başkanı Jorge Canda; “Çok iyi bir dengeye sahip olan şasi ve kombinasyon, bölgemiz için çok uygun. Hem Volvo’ya hem de VEICAR’a güvenimiz tam. Allison tam otomatik şanzımanın verimliliğini de hesaba katarsak, sonuç muhteşem bir atık toplama aracı oluyor. Retarder, Allison tam otomatik şanzımanla opsiyon olarak sunulsa da, bölgenin coğrafyası ve nüfusun dağılımı göz önüne alındığında aslında bizler için çok önemli” diye belirtti.

Belediye Başkanı, Allison şanzımanların belediyeye sağladığı faydalar konusunda çok net. Canda; “Allison şanzımanlar, bir çöp konteynırından diğerine geçiş sırasında Allison’ın Kesintisiz Güç Teknolojisi™’nin sağladığı hızlı ivmelenme sayesinde toplama sürelerini optimize ediyor ve bakım maliyetlerini düşürüyor. Ayrıca, güzergâh boyunca en zor noktalarda manevra kabiliyetini kolaylaştırıyor. İşler, daha verimli bir şekilde yürütülüyor ve en zorlu koşullarda bile Allison tam otomatik şanzımanların dayanıklılığını her zaman vurgulayan operatörler için vardiyalar daha az yorucu oluyor” diyor.

3000 top left side

Allison şanzıman donanımlı Iveco ve Volvo modelleri, her belediyenin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılıyor. Iveco Eurocargo ML120E25/P şasisinin daha küçük boyutu, onu Ribas de Sil toplama yollarındaki dar sokaklar için ideal kılıyor. La Lama bölgesindeki arazinin coğrafyası göz önüne alındığında ise retarderli Volvo FL250HP42R, belediye için ideal bir çözüm oluyor. Ayrıca, Galiçya’daki nüfusun dağılımı ve değişken yoğunluğu, dinamik bir araç gerektiriyor. Her iki belediye de uzun araç arıza sürelerine neden olabilecek satış sonrası servis ihtiyacını azaltmak için az sayıda elektronik elemana sahip, dayanıklı, atık sıkıştırmalı kamyonlar talep ediyordu. Bu nedenle VEICAR HV’yi tercih ettiler ve araçlardan son derece memnunlar.

Allison Transmission Avrupa Filo ve Pazar Geliştirme Müdürü Trond Johansen; “Çok zorlu görev döngülerinde çalışan bu Allison donanımlı araçların manevra kabiliyeti, operatörlerin işini kolaylaştırıyor. Belediyeler, aktarma organlarının güvenilirliğinin, sakinleri için temel atık toplama hizmetlerinin sunulmasında sürekliliği sağlarken, aynı zamanda bir başka avantaj olan işletme maliyetlerini de azalttığını gördüler” dedi.

VEICAR Teknik Bilgiler: Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı Iveco şasi, VEICAR HV 8 kompaktör

Son Kullanıcı

Ribas de Sil Belediyesi (Lugo)

Araç üreticisi

Iveco

Model

VEICAR HV 8 m3 kompaktör

Üstyapı (üretici)

VEICAR

Motor, emisyon standardı, kapasite

Tector 7 Euro VI 6-silindir (6.7 dm3) motor

Motor gücü, tork

250 BG, motor torku: 820 Nm 1250-2050 rpm

Şanzıman

Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman

Atık kompaktör özeti

Küçük boyutlar. Yüksek sıkıştırma kapasitesi. Avrupa standartlarına uygun. UNE 1501 uyumlu.

VEICAR Teknik Bilgiler: Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı Volvo Trucks, VEICAR HV 12 kompaktör

Son Kullanıcı

La Lama Belediyesi (Pontevedra)

Araç üreticisi

Volvo

Model

VEICAR HV 12 m3 kompaktör

Üstyapı (üretici)

VEICAR

Motor, emisyon standardı, kapasite

D8K250 EURO VI 6-silindir (7.7 dm3) motor

Motor gücü, tork

250 BG, motor torku: 950 Nm 900-1700 rpm

Şanzıman

Allison 3000R Serisi™ tam otomatik şanzıman

Atık kompaktör özeti

Yüksek sıkıştırma kapasitesi. Avrupa standartlarına uygun. UNE 1501 uyumlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz