Hyundai Hava Hareketliliğindeki Yeni Oluşumu Supernal’i Duyurdu

0
628

Hyundai Motor Grubu (HMG), gelecekteki mobilite vizyonunu daha da ileriye taşımak için Supernal LLC adlı yeni bir şirketin duyurusunu yaptı. Hyundai’nin “Kentsel Hava Hareketliliği- Urban Air Mobility”  stratejisinin bir yansıması olan Supernal adlı şirket, grubun gelecekteki mobilite vizyonunu da gözler önüne seriyor. 

Supernal, elektrikli hava araçları ailesini geliştirerek gelecekteki mobilite endüstrisini de şekillendirecek. İlk ticari uçuşunu 2028’de başlatmayı ve 2030’larda da pazarı iyice genişletmeyi planlayan Supernal, Hyundai’nin seri üretim uzmanlığından yararlanarak operasyonlarını kesintisiz hale getirecek.

Grubun otomobil üreticisinden “Akıllı Mobilite Çözüm Sağlayıcısı” olmaya yönelik stratejik geçişinden doğan Supernal, mobiliteyi yalnızca satışa sunulan bir ürün değil, aynı zamanda insanlığa yararlı bir hizmet haline getirmek çalışmalarına ağırlık verecek. Supernal ayrıca, hava hareketliliğini mevcut toplu taşıma ağlarına entegre ederek sorunsuz bir intermodal yolcu deneyimini yaşatacak.

Yeni bir mobilite mühendisliği 

Supernal, Hyundai Motor Grubu’nun Kentsel Hava Hareketliliği Bölümü olarak ilk kez CES 2020’de tanıtılmış ve ilk konsept aracı S-A1 de eş zamanlı olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştu. Supernal, seri üretim olarak piyasaya sunacağı eVTOL aracını ise geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyor. Aynı anda dört veya beş yolcu alması planlanan hava aracı, ağırlıklı olarak şehir içi ulaşımda kullanılacak. Supernal’in ilk hava aracı elektrikle çalışacak ve ayrıca otonom özellikli olacak. Elektrikli hava aracı, öncelikli olarak Amerika’daki kamu ve özel kuruluşlarla beraber akademik alanlarda işbirliği yapılarak kullanılacak. Uluslararası düzeyde altyapı ve ulaşım ağını genişletecek olan Supernal, İngiltere ve Kanada’da da aktivitelerine ağırlık vererek hava sahası yönetim konusunda uzmanlaşacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz