İTHALATÇI VE İHRACATÇI SAYISI KATLANDI, PARSİYEL TAŞIMACILIK TALEBİ ARTTI

0
462

   Türkiye’de ihracatçı ve ithalatçı firma sayısındaki yükseliş, lojistikte parça başı (parsiyel) yük taşımacılığı taleplerini de artırıyor. Ocak-eylül aylarında ihracatçı firma sayısı yaklaşık yüzde 16 artarken ithalatçı firma sayısı 3 katını aştı. Birçok Avrupa ülkesine haftanın her günü parsiyel seferler düzenleyen ISD Logistics’in CEO’su Korkut Koray Yalça, “Parsiyel taşımacılık, düşük yoğunluktaki yükler için oldukça cazip bir seçenek. Biz de çözüm ortaklarımıza hız, güvenlik ve maliyet avantajlarını bir arada sunuyoruz.” dedi.

 

Pandemi sonrası normalleşme sürecinde dünya genelinde dış ticaret hacmi yükseliyor. Türkiye’nin ihracatı rekor üstüne rekor kırarken iç piyasadaki canlanma da ithalata yansıyor. TÜİK verilerine göre ocak-eylül aylarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatçı firma sayısı yüzde 16’lık artışla 90 bin 604 oldu. İthalatçı firma sayısı da 226 bin 176 ile 3,4 katına çıkınca parça başı (parsiyel) yük taşımacılığına ilgi arttı.

“Hız, güvenlik ve maliyet avantajlarını bir arada sunuyoruz”

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında haftanın her günü parsiyel seferler düzenleyen ISD Logistics, artan talep karşısında ithalatçılara ve ihracatçılara firmaya özel çözümler de sunuyor.

ISD Logistics CEO’su Korkut Koray Yalça, parsiyel taşımacılığın, düşük yoğunluktaki yükler için oldukça cazip bir lojistik seçeneği olarak öne çıktığını belirtti. “Biz de parsiyel taşımacılıkta çözüm ortaklarımıza hız, güvenlik ve maliyet avantajlarını bir arada sunuyoruz.” diyen Yalça, bu taşıma türünde, teslimat noktaları aynı rotadaki birden fazla müşterinin yükünü aynı araçla taşıdıklarını aktardı.

 

“Her sektör için özel tasarlanmış araçlarla çalışıyoruz”

Yalça, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerin parsiyel taşımacılığı daha çok tercih ettiklerini vurguladı. Böylece düşük yoğunluktaki yükler için büyük araç maliyetlerinin önüne geçildiğine dikkati çeken Yalça, şunları da kaydetti:

“Otomotiv yedek parça, kimya, tekstil, gıda, ilaç – kozmetik ve elektronik başta olmak üzere birçok sektör için özel tasarlanmış araçlarımızla kapıdan kapıya teslimat yapabiliyoruz. Yüklerin araca yüklenişi ve indirilişi sırasında olası maddi zararların önüne geçiyoruz. Karayolunun yanı sıra deniz, demir ve hava yolunda da parsiyel hizmeti veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz