Lojistik Önemini Korumaya Devam Edecek

0
390
   Lojistik sektörü, pandemide altın çağını yaşadı. 2020’de yüzde 15 büyüyen sektörün, artan istihdam ve yeni iş fırsatlarıyla 2021’de daha da büyümesi bekleniyor.

Aras Holding Taşıma Grup Başkanı Recep Demir “Pandemide sağlık sektöründen sonra en çok çalışan sektörlerinden biriydik. Bu süreçte büyük özveriyle çalışarak evlerinde kalmak zorunda olan vatandaşların ve gıda sektörünün, mağazaların tüm ihtiyaçlarını karşıladık” dedi.

İhtiyaç bitmeyecek

Pandemi döneminde lojistik sektörünün büyüdüğünü belirten Demir, “2000’li yıllarda GSYH’den aldığı pay yüzde 9’lar seviyesinde olan lojistik sektörü, 2020’de yüzde 12’ler seviyesine çıkmış durumda ve üretim yönetimine göre, 514 milyar TL bir büyüklüğe sahip.

Türkiye’de Lojistik sektöründe 2020 yılında, yüzde 15 seviyesinde bir büyüme yaşandı. Tüketim var oldukça, bir ürün üretildiği yerde ve hammadde hali ile tüketilmiyorsa, mutlaka lojistiğe ihtiyaç var olmaya devam edecektir” diye konuştu.

İstihdam arttı

Artan istihdam hakkında da bilgi veren Demir, “Bu dönemde yeni istihdam, daha ziyade adına esnaf kurye girişimci kurye denen modelle ilerledi. Şu an sektörde son bir yıl içinde 25 bin adet civarı bu modelde kendi aracıyla hizmet üreten istihdam sağlandı. Ayrıca daha önce olmadığı kadar kadın kuryeleri sahada görmeye başladık” ifadelerini kullandı. Holding şirketlerimiz arasında bu dönemde yeni istihdamı en çok artan e-ticaret hizmeti üreten ‘jetizz’ markamız oldu.

Yeni yatırımlar yolda

Son iki yıl içinde iki bölgede sorting sistemi kurduklarına dikkat çeken Demir, “Yatırım değeri 5 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2021 yılı içerisinde İzmir ve İstanbul, Anadolu Yakası tesislerimize de sorting sistem kurmayı planlıyoruz, yatırım değeri 4 milyon dolar bütçelendi. Ayrıca 2021 yılı ilk yarısında araç parkımıza yeni satın almalar planlıyoruz. Bunun da yatırım değeri 3 milyon dolar. 2021’de yatırım hedefimiz 7 milyon dolar” dedi.

Teknoloji kullanımı artıyor

Lojistikte teknoloji kullanımı da hızla artıyor. Recep Demir, Fillo Lojistik olarak gerçekleştirdikleri teknoloji yatırımları hakkında ise şu bilgileri verdi: “Son birkaç yıl içerisinde gerek sorting sistem gerek araç takip sistemleri gerekse giyilebilir teknoloji ve bunların birbiri ile entegre olmaları konularındaki yazılımlarda ciddi yatırımlar yaptık. Avrupa lokasyonunda kurduğumuz sorting sistem saatte 6 bin paketi sort edip araç içerisine kadar götüren bir sistem.Yaptığımız işi tam izlenebilir hale getirdik. Tüm iş süreçlerimiz tüm paketler her işlem adımında okutuluyor. Tüm araçlarımıza GPS ile çalışma alanı ve çalışma zaman aralığı tanımlı. Bir araç dağıtıma çıkarken araç içindeki adreslere göre rotalama yapılabiliyor ve her adımında zaman ve lokasyon olarak izleyebiliyoruz, bu işlemlere verimlilik anlamında oldukça önemli.”

Saha ekiplerinin kullandıkları barkod okuma cihazları ortalama 380 gram ağırlığa sahipken parmağa takılan 10 gramlık yeni bir cihazla barkod okutmaya başladıklarını aktaran Demir, “Böylelikle personelimiz iki elini serbest şeklinde kullanabiliyor, böylelikle hem verimlilik sağlandı hem de iki eli serbest kalınca iş güvenliği anlamında da katkısı oldu. Lojistik, Bir ürünü A noktasından B noktasına götürmekten ibaret değildir, A noktasının öncesi B noktasının sonrası ve bunların planlanması, izlenmesi raporlanmasını da içeren süreçlerin doğru maliyetle yönetildiği , hesap bilimidir. Bunu teknoloji kullanımı ile yapmaya çalışıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz