Mercedes-Benz Otobüslerdeki Yenilikleri Tanıttı

0
4288

  Mercedes-Benz Türk; yolcular, muavinler, kaptanlar, işletmeler ve müşterilerden gelen geri bildirimler ışığında, 2021 yılı için 41 farklı yenilik sunduğu otobüs modellerine dair detayları online bir toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı.

Güvenlik, konfor ve ekonomik sürüş gibi 3 ana başlıkta sunulan yeniliklerin ayrıntılarını sunan Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Tolga Bilgisu, Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu ve Otobüs Satış Ürün Yöneticisi Cüneyt Sütçü, basından gelen tüm soruları da yanıtlayarak, merak edilen noktaları açıklığa kavuşturdu. Şehirler arası otobüs pazarında “En”leri ve “İlk”leri kullanıcılarına sunan Mercedes-Benz Türk, Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen yeni donanımlar da dahil olmak üzere 2021 yılında da bu öncü kimliğini yeni donanımlarıyla farklı bir seviyeye taşıyor.

Mercedes-Benz’in otobüs sektöründe sunulan güvenlik ilkleri

İlk olarak ve şimdilik sadece Mercedes-Benz şehirler arası otobüslerinde sunulan güvenlik donanımları arasında Dönüş Asistanı (Side Guard Assist), Dikkat Asistanı (Attention Assist), Dönüş farı ve Dur & Kalk (Stop & Go) özelliği sunulurken; Park Sensörü/Asistanı ve Yokuş Kalkış Desteği de 2021 itibarıyla otobüslere eklendi.

 • Dönüş Asistanı (Side Guard Assist): Otobüslerin sağa dönüşlerinde ve sürüş sırasında, hem sürücünün hem yayaların hem de diğer sürücülerin güvenliğine katkı sağlayan bu donanım sayesinde; daha güvenli sollamalar, kalkışlarda ve düşük hızlı sürüşlerde kaza riskinin azaltılması ve trafik ışıklarında bekleyen yaya ve araçların daha iyi algılanması sağlanıyor.
 • Dikkat Asistanı (Attention Assist): Dinlenmeden sürüş yapan sürücülerin uyarılmasıyla birlikte sürüş güvenliğinin arttırılmasının amaçlandığı bu donanım, 60 km/s’in üzerinde seyredilirken sürücü davranışlarını izliyor ve dikkatsiz sürücü davranışlarında, görsel ve titreşimli uyarı ile sürücünün mola vermesini öneriyor.
 • Dönüş farı: Artırılmış dönüş güvenliği sağlayan yeni farlar, 40 km/s’ten düşük hızlarda veya sinyal aktif hale geldiğinde devreye giriyor. Bu anlarda sis farları dönüş farı özelliğine geçiyor. Aydınlatma etkisi arttırılırken, sürücü güvenle ve pratik şekilde manevra yapabiliyor.
 • Dur & Kalk Asistanı (Stop & Go): Otonom sürüşe gidilen yoldaki aşamalardan biri olarak nitelendirilebilecek bu donanım sürüş konforuna ve güvenliğe katkı sağlıyor. Araç 2 saniyeden daha kısa süre hareketsiz kaldığında otomatik olarak yeniden hareket edebiliyor. Hareketsiz kalma süresi 2 saniyeyi geçtiğindeyse sürücü gaz pedalına veya direksiyondaki fonksiyon tuşuna bastığı takdirde sürüş yeniden başlatılıyor.

Mercedes-Benz otobüslerinde bu donanımlara ek olarak; yan dikiz aynalarında renkli LED ışıklarla görsel uyarı veren Park Sensörü/Asistanı ile istenmeyen ileri-geri kaymaları önleyen, kalkış ve manevra yapmayı daha rahat hale getiren Yokuş Kalkış Desteği de standart olarak sunulmaya başlandı. Otobüslere eklenen diğer donanımlar arasında; gece sürüşlerinde aracın en arka uç noktasının daha kolay algılanmasına yardımcı olan LED takip lambası ve yıkama özelliğini de barındıran geri görüş kamerası bulunuyor, yıkama özelliği sayesinde kameranın camı gerektiğinde kolayca temizlenebiliyor.

Covid-19 salgınına karşı yeni donanımlar sunularak hijyenik seyahat imkanı sağlanıyor

2021 yılı itibarıyla üretilen tüm Mercedes-Benz şehirler arası otobüslerde, Covid-19 salgınına karşı yeni antiviral etkili yüksek performanslı partikül filtreleri standart olarak sunulurken, yeni iklimlendirme sistemi de opsiyonel olarak sunuluyor. Yeni iklimlendirme sistemi sayesinde otobüslerin içindeki hava, her iki dakikada bir tamamen değiştirilebiliyor. Yeni otobüs siparişleri haricinde mevcut otobüslere de eklenebilen bu donanımlar sayesinde daha güvenli ve huzurlu yolculuklar yapılabiliyor.

Yeni donanımlar, Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nin Almanya’daki ekipler ile ortak çalışması sonucunda geliştirildi.

Konfor alanında yeni donanımlar

Pazardan gelen taleplere göre yeni donanımlar geliştiren Mercedes-Benz, 2021 yılıyla beraber global ürünlerine lokal ihtiyaçlara uyarlayarak, sadece yolcular için değil, otobüs içindeki herkese daha fazla konfor donanımı sunmaya başlıyor.

Tüm yolcu koltuklarında USB üniteleri standart olarak sunularak otobüs sektöründe bir ilke imza atılırken, yolculardan gelen geri bildirimler sonrasında her koltuk sırası için sunulan USB’lerden akıllı telefon, tablet vb. aletler şarj edilebiliyor. Otobüslerin elektrik altyapısıyla uyumlu fabrikasyon USB’ler sayesinde araçların güvenlik ve konfor seviyesi artıyor. Çiftli koltuklarda çift USB girişleri koltuk ortalarında yer alırken, 2+1 koltuklarda USB girişleri yan duvara konumlandırılıyor. USB girişlerinde ayrıca aydınlatma da sunularak gece yolculuklarında kolay erişim imkânı sağlanıyor.

2+1 koltuk düzeninde yeni bir Mercedes-Benz otobüs tercih edecek işletmeler için sunulan yeni koltuk ray sistemi sayesinde koltukların yeniden konumlandırılması kolaylaşıyor ve değer kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

2021 yenilikleri arasında yolcuların konforunu arttıracak diğer özel donanımlar arasında koyu renkli camlar, koyu renkli çift camlı tavan kapakları ve Lounge koltuklar yer alıyor.

Otobüs sürücülerinin konforu da 2021 yenilikleri kapsamında arttırıldı. Sürücü konfor paketi ile sürücünün yatma yerinde perde yerine rulo sürgü kapak kullanılarak bir ilk daha Mercedes-Benz ile gerçekleştiriliyor. Bu paket kapsamında, sürücünün yatma yerini komple kaplayan uzun ve kalın bir minder de sunuluyor. Yenilikler kapsamında sürücünün konforu için yeri yeniden düzenlenen ayrı bir hoparlör, çakmak yerine çift USB, sürücünün sol tarafında yeni bir evrak koyma cebi, deri direksiyon simidi ve radyonun konumunun yukarı alınması gibi detaylar bulunuyor.

Muavinlerin araç içindeki konforunu arttırabilmek amacıyla geliştirilen hostes konfor paketinde genişletilmiş çift kol dayama desteği ve koltuğun 50 mm aşağı indirilme imkânı sunuluyor. Tourismo modellerinde de genişletilen ayak dayama yeri, bardak tutucu ve hostes çağırma düğmesi sayesinde konfor ve fonksiyonellik arttırıldı. Genişletilmiş çift kol dayamalı koltuk Mercedes-Benz otobüslerinde sunuluyor. Ayrıca Tourismo 15 modellerinde otobüs içindeki anonslar için sunulan kablosuz mikrofon da bir ilk olarak standart olarak sunuluyor.

Yüksek teknolojiyle ekonomi sağlanan yeni donanımlar

Yeni ekonomik sürüş paketi ile beraber sektöre yeni bir standart getiren Mercedes-Benz otobüsleri; öngörülü sürüş sistemi (PPC), otomatik karoser indirme, lastik basınç izleme ve Eko sürüş asistanı aracılığıyla yüzde 4+’a varan oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Powershift otomatik şanzıman da 2021 yılı itibarıyla bu yeni ekonomik sürüş paketinde standart olarak sunuluyor. MB GO 250-8 Powershift, 8 ileri 1 geri oranlı otomatikleştirilmiş bir şanzıman sistemi olarak çalışıyor. Hızlı ve optimum vites geçişleri ile yakıt tüketimini azaltan şanzıman sayesinde debriyaj pedalı da ortadan kalkıyor. Yeni şanzıman ile beraber sürücü, vites değiştirme ve debriyaja basma yükünden kurtulduğu için yola daha fazla konsantre olabiliyor, sürüş kondisyonu artıyor ve böylece trafik emniyetine daha fazla katkı sağlanabiliyor.

 • Öngörülü Sürüş Sistemi (PPC) sayesinde Mercedes-Benz, yakıt ekonomisi ve konfor alanında bir diğer yeniliği daha Travego 15 ve Tourismo modellerinde sunmaya başladı. Avrupa ve Türkiye otoyollarının yüzde 95’ini kapsayan dijital yol haritaları ve GPS bilgileri kullanılarak, vites değişim zamanları ile vites seçimlerinde optimizasyon sağlayan sistem, yakıt tasarrufuna katkıda bulunuyor. Öngörülü Sürüş Sistemi, hız sabitleme sisteminde kaydedilen hızın belirli bir tolerans değerinde üzerine çıkabiliyor veya altına inebiliyor. Bu sistem tüm fonksiyonlarıyla kullanıldığında sadece yakıt tasarrufu sağlamakla kalmıyor aynı zamanda sürücünün yükünü de hafifletiyor.
 • Travego modellerinde standart olan adaptif hız sabitleme sistemi tüm Tourismo modellerinde de standart olarak sunulmaya başlandı.
 • Tourismo’da yeni sunulmaya başlanan otomatik karoser indirme özelliği dikkat çekiyor. Araç 80 km/s hıza ulaştığında 20 mm alçalan karoser sayesinde hava sürtünmesinde avantaj sağlanıyor. Yakıt tüketimine olumlu anlamda etki eden bu sistem otomatik olarak çalışıyor. Aracın hızı 60 km/s’in altına yeniden indiğinde gövde bu sefer 20 mm yükselerek standart konumuna geliyor. Otomatik karoser indirme sistemi ekonomi, çevre ve güvenlik alanlarında önemli katkı sağlıyor.
 • Donanım Tou 15 Tou 16 Tou 16 2+1 Trv 15 Trv 16 2+1
  Motor ve Şanzıman
  Mercedes-Benz OM 470 FE1, 290 kW (394 PS) motor S
  Mercedes-Benz OM 470 FE1, 315 kW (428 PS) motor O     Syeni     Syeni
  Mercedes-Benz OM 470 FE1, 335 kW (456 PS) motor     Syeni S
  Mercedes-Benz GO 210-6, manuel şanzıman O O O
  Mercedes-Benz GO 230-6, manuel şanzıman O O
  Mercedes-Benz GO 250-8, PowerShift (otomatikleştirilmiş) şanzıman     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Güvenlik
  ABS (Antiblokaj Fren Sistemi) S S S S S
  ESP (Elektronik Stabilite Programı) S S S S S
  ASR (Patinaj Önleyici Sistem ) S S S S S
  EBS (Elektronik Fren Sistemi) S S S S S
  BAS (Fren Destek Sistemi) S S S S S
  SPA (Şerit Takip Asistanı) S S S S S
  Aktif Acil Fren Sistemi(ABA4) ile birlikte Adaptif Hız Sabitleyici(ART)     Syeni     Syeni     Syeni S S
  FCG (Ön Çarpışma Koruyucusu) S S S S S
  DBL (Sürekli Frenleme Sınırlayıcısı) S S S S S
  PPC (Öngörülü Sürüş Sistemi)     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni S
  Dönüş Asistanı     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Dikkat Asistanı     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Park Asistanı     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Eco Sürüş Asistanı     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Dur – Kalk Asistanı     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Şanzımana entegre sulu retarder S S S S S
  Durak freni S S S S S
  Hız sabitleyici tempomat S S S S S
  Bagajda ve sürücü yatma yerinde yangın ikaz sistemi S S S S S
  Yokuş Kalkış Desteği     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Takip lambası, LED     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Motor odasında otomatik yangın söndürme sistemi S S S S S
  Yakıt Sistemi
  Yakıt deposu (480 lt) S S S S S
  İlave yakıt deposu (230 lt) O O O O O
  İlave yakıt deposu (310 lt) O O O O O
  AdBlue (üre) deposu (40 lt) S S S S S
  Su ayırıcı yakıt filtresi S S S S S
  Elektrik ısıtmalı su ayırıcı yakıt filtresi (ilave) S S S S S
  Elektronik yakıt pompası (EKP) S S S S S
  Isıtma, Havalandırma, Klima
  Dual-zone klima (32 kW soğutma) S
  Dual-zone klima (39 kW soğutma) S S S O S
  Sürücü bölümü kliması S S S S S
  Sürücü yatma yeri kliması O S S S S
  Mekanik kumandalı koyu çift camlı tavan havalandırma kapakları     Syeni     Syeni     Syeni
  Elektrik kumandalı koyu çift camlı tavan havalandırma kapakları O O O     Syeni     Syeni
  İlave ısıtıcı S S S S S
  Lastikler ve Jantlar
  Lastik ölçüsü: 295/80 R 22,5 S S S S S
  Continental Coach HA 3 (M+S) lastikler S S S
  Michelin X Coach Z lastikler O O O S S
  Nikelajlı jant kapakları S
  Alüminyum alaşımlı jantlar O S S S S
  TPM (Lastik Basınç İzleme Sistemi)     Syeni     Syeni     Syeni S S
  İç Kısım
  46+1+1 koltuk O S
  50+1+1 koltuk S O
  54+1+1 koltuk S
  41+1+1 koltuk S S
  Mercedes-Benz Standart koltuklandırma O O
  Mercedes-Benz Softline koltuklandırma     Syeni     Syeni
  Mercedes-Benz Relax koltuklandırma O
  Mercedes-Benz Luxline koltuklandırma S
  Mercedes-Benz Lounge koltuklandırma     Syeni S
  Çiftli hostes koltuğu O O O O O
  Deri koltuk başlığı     Syeni     Syeni     Syeni S S
  Deri fitil O O
  Duvar tarafı kol dayama O O S O S
  Katlanabilir orta kol dayama O O S O S
  Koltuk ayak dayama O O S O S
  İlave koltuk kumaşı (yaklaşık 3 metre) O O O O O
  Parke görünümlü zemin S S S S S
  4.koltukta kablosuz rehber mikrofonu     Syeni O O O O
  Buzdolaplı ve su ısıtıcılı mini mutfak ünitesi S S S S S
  Ön torpidoda buzdolabı S S S S S
  WC O O O O O
  USB şarj üniteleri S     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  230 Volt Prizler + 2.300 Watt invertör O O O O O
  Uydu anteni O O O O O
  Kablosuz internet altyapısı S S S S S
  Kapı 2 girişi kamera     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Ön ve ortada 2 adet 19” LCD monitör S O O O O
  DVB-T2 HD Tuner S O O O O
  Koltuk raylı sistemi     Syeni     Syeni
  Sürücü Bölgesi
  Bosch Smartradio S S S
  Coach Multimedia Sistemi (CMS) S S
  Basic Plus Torpido S S S
  Comfort Plus Torpido O O O S S
  Yağmur ve ışık sensörü S S S S S
  Aqua Blade ön silecekler S S S S S
  Çok işlevli direksiyon ve komut düğmeleri S S S S S
  Deri direksiyon simidi     Syeni     Syeni S S S
  Geri görüş kamerası     Syeni     Syeni S S S
  Bluetooth telefon bağlantısı S S S S S
  Grammer sürücü koltuğu, dönebilir, ısıtmalı, bel destekli S S S S S
  Sürücü koltuğu kol dayama, sağ ve sol, katlanabilir S S S S S
  Hostes koltuğu kol dayama, koridor tarafında     Syeni     Syeni     Syeni S S
  Elektrik kumandalı ve ısıtmalı  yan aynalar S S S S S
  Manuel katlanabilir yan aynalar S S
  Giriş aydınlatmalı sağ dış ayna O O O O O
  Sürücü kontrol panelinde çiftli USB     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Isıtmalı sürücü camı S S S S S
  Isıtmalı ön cam O O O O O
  Işıklandırma
  LED gündüz farı S S S S S
  LED okuma lambaları S S S S S
  Ambiyans aydınlatma S S
  LED orta koridor aydınlatması S
  Sis farı S S S S S
  Viraj içi aydınlatma ışıkları (dönüş farı)     Syeni     Syeni S S S
  Yıkama özellikli BiXenon farlar     Syeni     Syeni     Syeni S S
  Ön girişte ışıklı Mercedes-Benz şilti O O O S S
  Ön ve orta girişte ışıklı Mercedes-Benz şilti O O O O O
  Diğer Donanımlar
  ENR (Elektronik Seviye Ayarı) S S S S S
  Karoseri indirme kaldırma sistemi S S S S S
  Yüksek hızda otomatik karoseri indirme sistemi     Syeni     Syeni     Syeni S S
  Ön aks yağlama sistemi O O O S S
  Metalik boya O O O O O
  Opak boya S S S S S
  Kapı 1’de kapı 2 için açma düşmesi     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni     Syeni
  Araç renginde boyalı dış aynalar S S S S S
  Koyu renkli yan camlar     Syeni     Syeni     Syeni Syeni S
  Kara Kutu O O O O O
  Akü (2 x 225 Ah) S
  Akü (2 x 240 Ah) O S S S S
  Klima Kapaması S S S S S
  Hostes koltuğu yanında kilitlenebilir dolap O O O S S
  Paket rafında ön sağda kilitlenebilir dolap S S S S S
  Paket rafında ön solda kilitlenebilir dolap O O O
  Paket rafında mutfak için kilitlenebilir dolap     Syeni     Syeni     Syeni S S

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz