Taner Horoz:”Horoz cüzdanla dijital paralarla da ödeme alacağız”

0
413

Lojistik sektöründe 80. yılına yaklaşan Horoz Lojistik bugün iş ortakları, tedarikçisi ve müşterisine kadar olan süreçte entegre lojistik hizmetler sunarak birlikte çalıştığı şirketlerin rekabet gücüne katkı sağlamayı hedefleyen bir konumda.

Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz, teknolojik yatırımları, hizmet alanları ve sundukları avantajlar önemli açıklamalar yaptı…

“E-ticaretin yükselişe geçtiği son yedi yıl içerisinde özellikle ağır ve hacimli ürün lojistiğinde lider olan şirketimiz, iş ortaklarımıza ve tüketicilere yönelik teknolojik yatırımlara verdiği önceliğe devam ediyor.

Bu alanda hayata geçirdiğimiz projelerden biri Rota optimizasyonu: Bu uygulama ile rekabetin yoğun yaşandığı ve tüketicilerin bilgiye ve ürüne hızlı ulaşmak istediği yeni bir lojistik dünyasına gidiyoruz. Buraya yapılan birçok yatırım var. Horoz Lojistik olarak tüketiciye dokunan noktada bu talepleri karşılamak adına ülkemizde ‘last mile delivery’ konusundaki en sıkıntılı alanlardan adres doğrulama sistemlerine ve tüketicilerimize verilen taahhütlere uymak adına teslimat planlama sistemleri yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu bağlamda entegrasyonlar ile örneğin XY Camisi arkası gibi girilen bir teslimat adresini kurduğumuz sistemlerle konum bilgisine dönüştürüp bunu karar destek sistemleri planlayarak teslimat araçlarına rotalayan, teslimat zamanlarını güncel trafik verileri ile tahminleyen ve IVN ile tüketicilere robotik süreç bilgilendirmesi yapan mekanik zekaya çevirdik.

Türkiye’nin 70 binden fazla mahallesini sistem içinde dağıtım alanlarına ayırıp bunlar için anlık sorgulamanın yapılabileceği, GoogleMaps ve Yandex haritalar ile adreslere gidilebilen, bu sürecin tüketici tarafından anlık izlenebildiği HoRute ile yapay zekayla çalışan bir altyapı kurduk. Böylece konutlarında ürün bekleyen tüketicilerimizin süreçleri anlık izleyebilmesi sayesinde, zaman planlamalarına büyük katkı sağlıyoruz. Aynı zamanda tüm taraflar için ciddi yük oluşturan çoklu ve karmaşık bilgi trafiğinin de önüne geçmiş olduk.

Lojistik Sektöründe İlk Uçtan Uca Dijital Kontrat Yönetimi: Horoz Cüzdan

Bir diğer projemiz ise, KOBİ’lere yönelik olan Horoz Cüzdan. E-ticaretteki büyüme ile sadece platformlara değil aynı zamanda pazar yerlerindeki binlerce KOBİ’ye hizmet verdiğimiz için süreçleri daha doğru yönetebilmek adına lojistik sektöründe ilk uçtan uca dijital kontrat yönetimini Horoz Cüzdan ile 2019 yılında hayata geçirdik.

Sistem hiçbir ayrım gözetmeden, hizmet almak isteyenleri e-ticarette hacimli ürün satacak yetkinliğe kavuşturan bir mekanizma ile çalışıyor. İçeriğinde online talep, e-kontrat, dijital kimlik doğrulama, kredi kartı ile taksitli ödeme gibi hızlı ve pratik çözümler barındıran Horoz Cüzdan ile gelecekte dijital paralar ile de ödeme almayı planlıyoruz.

‘Yatırımda Hız Kesmeyeceğiz’

Horoz Lojistik senelerdir sürdürdüğü teknolojiye yönelik yatırımlarına 2022’de de hız kesmeden devam edecek. Özellikle artan e-ticaret sevkiyatlarındaki yükselişleri karşılayacak, neredeyse tam otomasyonla yönetilen depo yönetim yazılımı ile entegre çalışan SCADA destekli yeni nesil bir depoyu Nisan 2021 itibarıyla devreye aldık. Tekli/çoklu sipariş olarak düşünüldüğünde, günde 50 bin siparişi kolaylıkla yönetebilecek teknolojik tasarım ve yerleşim know-how’ı yüzde 100 Horoz Lojistik’e ait bir yapı kuruldu.

    Bu yapı içinde öne çıkan en önemli kısım, depoda verimliliği artıran, sipariş hazırlamada kapasiteyi 3-4 kat artıran ve tamamen Horoz’un ARGE’si içinde geliştirilen batch toplama ve pre-sorting kurgusu oldu. Bu kurguyu destekler nitelikte otomatik paketleme makineleri, kargo konveyör hatları, boş kasa hatları, otomatik asansörler, yeni paketleme ekranları, otomatik barkodlama ve barkod okuma sistemleri de yapıya eklenerek sektördeki büyük ölçekli e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına tek elden cevap verecek bir kapasite yaratıldı. Örneğin tekli ürün siparişinde kapasite günde 250 bin siparişi yönetmeye, paketlemeye izin veriyor. Bu sayede e-ticaret sektörünün dönemsel olarak siparişlerinin arttığı özellikle anneler günü, sevgililer günü, kara cuma, yılbaşı, okula dönüş gibi özel günlerdeki ölçek artışı artık korkulacak bir durum olmaktan çıktı. Yatırımı yapılan bu konveyör destekli otomasyon sistemi ile sipariş ayrıştırma ve paketleme otomatize edilerek müşterilerin rekabetinde önemli bir avantaj noktası haline getirildi.

Pandemi ile inanılmaz bir yükseliş trendine giren e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firma sayılarının artışı devam etmektedir. Biz de bu alandaki yatırımlarımıza devam ederek firmalara lojistiğin ötesine geçip özellikle e-ticaret alanında teknoloji yoğun platform hizmetleri sağlayacağız. Bu çok önemli e-projemizin detaylarını önümüzdeki süreçte açıklayacağız.”

KAYNAK: PATRONLAR DÜNYASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz