Toyota 2022 Kenshiki Forum’da Yenilikleriyle Gövde Gösterisi Yaptı

0
2328

Toyota’nın yeni nesil otomobil fuarı konseptiyle öne çıkan, hem Brüksel’de fiziksel hem de online olarak da gerçekleştirilen Kenshiki Forum, bu yıl dördüncü kez yapıldı. Toyota markası, 2022 Kenshiki Forum’da büyük yeniliklerle adeta gövde gösterisi yaparak elektrifikasyon konusundaki öncü rolünü pekiştirdi.

Toyota markası burada yeni teknolojilerini ve gelecek modellerden izler taşıyan konseptlerini sergiledi. Kenshiki’de öne çıkan yenilikler Toyota C-HR prologue, bZ Kompakt SUV Konsepti ve yeni nesil Prius oldu. Bununla birlikte Toyota, Avrupa’da 2026 yılına kadar tam elektrikli altı bZ modeli tanıtmayı planladığını açıkladı.

 

Toyota C-HR prologue ile daha da cesur bir tasarım

İlk kez 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda Toyota C-HR konsepti olarak gösterilen C-HR, iki yıl sonra üretime geçmiş ve C-SUV segmentine daha önce hiç olmadığı kadar heyecan getirmişti. Toyota, ilk defa 2022 Kenshiki Forum’da gösterilen C-HR prologue ile C-HR’ın zaten cesur ve iddialı olan tasarımını daha da ileriye taşıdı.

 

C-HR’ın DNA’sına sadık kalınarak geliştirilen C-HR prologue, daha sofistike bir tasarıma sahip oldu. Modelin eğlenceli ve farklı yanını yansıtmaya devam eden C-HR prologue, daha büyük jantları, daha kısa ön-arka çıkıntıları ile her açıdan daha güçlü ve sportif görünüyor. Bununla birlikte konsept araç, içerideki yaşam alanı artırılmasıyla daha fazla pratiklik sunuyor.

 

Toyota C-HR prologue, statik çizgiler yerine keskin hatları akıcı bir hareketle devam ettiriyor. Bu organik tasarım dili, daha önce görülmemiş seviyede dinamik bir tasarım sağlıyor. Bununla birlikte 3 boyutlu tasarımın bir parçası olarak çekiç başlı ön bölüm, birbirine entegre şekiller ve modele özgü aydınlatma imzasıyla öne çıkıyor. Daha küçük ön panjur açıklığı ve yüksek teknolojiyi vurgulayan daha ince far tasarımıyla birlikte her zaman hatırlanacak bir tasarımla dikkat çekiyor. Bir köpekbalığı kadar keskin ve ileriye atılmaya hazır görünen C-HR, gövdenin tamamında bu etkiyi devam ettiriyor.

 

Yenilikçi ve cesur Toyota C-HR prologue, bi-tone yerine tri-tone renk opsiyonunu da ilk kez getiriyor. Metal gümüş ve geri dönüştürülmüş karbon siyahı üzerine üçüncü bir kükürt rengiyle modelin tasarımı daha da göz alıcı görünüyor.

 

Toyota C-HR prologue, aynı zamanda Toyota’nın karbon nötr hedefi için de önemli bir adım atarak C-SUV segmentine daha geniş elektrifikasyon seçenekleri getiriyor. Tam hibrit versiyona ek olarak Avrupa’da montajlanan bataryaya sahip plug-in hibrit seçeneğini de sağlıyor. Böylece Toyota’nın elektrikli, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit ve yakıt hücreli elektrikli olmak üzere çok teknolojili ürün gamını güçlendiriyor.

 

bZ Kompakt SUV Konsepti, bZ vizyonunu genişletiyor

Toyota, bZ Kompakt SUV Konsepti’ni ilk kez Avrupa’da Kenshiki Forum ile sergiledi. bZ stratejisi ve model hakkında yeni detaylar paylaşan Toyota, bZ Kompakt SUV Konsepti ile bZ ürün gamını genişletecek. Toyota bu kapsamda Avrupa’da 2026 yılına kadar altı bZ modeli tanıtmayı planlıyor.

 

Yeni konsept araç, Avrupa’nın en büyük segmenti olan C-SUV segmentinde konumlandırıldı. Avrupa’da tasarlanan tam elektrikli bZ Kompakt SUV Konsepti, minimalist tasarımla birlikte geleceğin bataryalı elektrikli araçları hakkında ipuçları veriyor. Sıfır emisyonlu konsept, aynı zamanda sürdürülebilir materyallerle çevreye olan etkisini minimuma indiriyor. Şık görünüme sahip bZ Kompakt SUV Konsepti, dinamik performans ve öncü teknolojileri de segmentine taşıyor.

 

bZ Kompakt SUV Konsepti, dururken dahi agresif görünümünü yansıtıyor ve çevik tasarımıyla düşük sürtünmeye sahip gövdesinden ipuçları veriyor. Tasarım ekibi, Beyond Zero temasından yola çıkarak bitki bazlı ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan koltuklar gibi birçok çevreci dokunuşa imza attı. Konseptte yer alan araç içi kişisel asistan ise, gelen komutlara yanıt vererek sesli ve görsel olarak sürücü veya yolcularla temas kurabiliyor.

 

Yeni nesil Prius çevreci teknolojiye öncülük yapmaya devam ediyor

Kenshiki Forum’da sergilenen beşinci nesil Toyota Prius, dinamik tasarımıyla birlikte yenilikçi teknolojiler konusunda liderlik etmeye devam ediyor. 1997’de satışa sunulmasından bu yana küresel bir otomotiv ikon haline gelen Prius, yeni nesliyle bu imajını daha da güçlendiriyor. Yeni nesil Prius, Avrupa’da özel olarak plug-in hibrit motorla satışa sunulacak.

 

  1. nesil Prius, dinamik sürüş performansı, artırılmış verimliliği, yeni iç ve dış tasarımıyla, 25 yıl önce başlayan yenilikçi olma geleneğini sürdürmeye devam edecek. 5. nesil Plug-in Prius’un, 2023 yılının ortasında Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.

 

Toyota’nın yeni nesil plug-in hibrit sistemini kullanan Prius, 19 g/km ile modelin şimdiye kadarki en düşük CO2 emisyon değerini sunuyor. Plug-in Prius’u sıradışı yapan özelliklerden biri ise çift DNA’lı olması. Çoğu günlük seyahatlere yetecek kadar uzun sıfır emisyonlu sürüş sunan Prius, aynı zamanda daha uzun mesafeler için son derece verimli ve esnek hibrit teknolojisini kullanıyor.

 

Plug-in Prius, yeni nesil hibrit sistemiyle sürüş deneyimini her açıdan daha ileriye taşıyor. Daha fazla güce ve daha yüksek verimliliğe sahip yeni Prius, TNGA 2.0l motoruyla 152 PS (120 kW) güç üretiyor. Yeni 163 PS’lik (111 kW) elektrik motoruyla birlikte ise toplamda 223 PS (164 kW) güce sahip.

 

Yeni Prius, daha dinamik sürüşler sağlayan güç artışının yanı sıra günlük sürüşlerin çoğunu tam elektrikli modunda gerçekleştirecek şekilde tasarlandı. Yeni 13.6 kWh lityum iyon batarya sayesinde 69 kilometre elektrikli modda sürüş gerçekleştirebiliyor. Maksimum enerji verimliliği için temiz enerji tavandaki opsiyonel güneş panelleriyle de elde edilebiliyor. Maksimum verimlilik adına güneş panelleri her gün 8 kilometre elektrikli menzili üretebiliyor. Araç birkaç gün park edildiğinde ise paneller bataryayı tamamen şarj edebiliyor.

 

Yeni hibrit ünitesiyle daha güçlü ve dinamik tepkiler veren yeni Prius, aerodinamik olarak revize edilen gövdeye sahip. Böylece daha iyi yakıt verimliliği, yol tutuş ve denge sağlanıyor.

 

Corolla Cross H2 Konsepti ilk kez Kenshiki’de

Toyota, karbon nötr hedefiyle farklı pazar ve değişen müşteri ihtiyaçlarına göre ürünler geliştirmeye devam ederken bunlardan biri olan Corolla Cross Hydrogen de Kenshiki Forum’da gösterildi.

 

Toyota mühendisleri hidrojen kullanımını yaygınlaştırmak adına Corolla Cross H2 Konsepti’ni yaptı. GR Corolla’da kullanılan 1.6 litre 3 silindir turbo motorla donatılan Corolla Cross H2 Konsepti, aynı zamanda Mirai’den elde edilen bilgi birikimiyle yapılan hidrojen tankına sahip. Geliştirmeleri devam eden Corolla Cross H2 prototipinin kış testleri de yakın zamanda Japonya’da başlayacak.

 

Mevcut içten yanmalı motor teknolojisinden yararlanan araç, aynı zamanda hızlı yakıt dolum süresi, beş kişilik yolcu kapasitesi, yüksek menzil ve lityum iyon/nikel gibi sınırlı elementlerin kullanımında azalma gibi avantajlar sunuyor. Günümüz teknolojilerinden yararlanarak hidrojeni kullanan araç, karbon emisyonunun hızlı bir şekilde azalmasına katkı sağlıyor.

 

Şu anda motorsporlarında da denenen bu teknolojinin yol otomobillerine de aktarılması değerlendiriliyor. Toyota motorsporlarında yaptığı çalışmalarla hidrojenli aracın yakıt dolum süresini beş dakikadan sadece 1 dakika 30 saniyeye indirirken, menzili de yüzde 30 civarında artırdı.

 

Geleceğin şehri Woven City’de yeni mobilite teknolojileri geliştirilecek

Toyota’nın bir mobilite şirketine dönüşümünde eşsiz bir role sahip olan Woven City, otonom araçların yer aldığı ve karbon nötr özellikleriyle geleceğin şehrinin gerçekten modellendiği bir dünya olarak öne çıkıyor.

 

Toyota, Kenshiki Forum’da Woven City’nin detaylarını açıkladı. Japonya’nın Fuji Dağı yakınlarında yapım aşamasında olan Woven City tamamlandığında inovasyonların gerçek hayata aktarılmasını hızlandıracak ve dünyanın gelecek mobilitesi açısından benzersiz bir rol üstlenecek. Woven City’de yer alan test pistinde mobilite teknolojilerinin, akıllı tarımın, temiz enerjinin ve sağlıklı yaşamın gelişimi hızlandırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz