Türkiye ‘YEDEK’ Parçada ‘ASİL’ İhracatı Oldu!

0
6157

  Türkiye geçen yıl 9,4 milyar dolarlık otomotiv yedek parça ihracatı gerçekleştirdi. Yekaş Fides Global Logistics CEO’su Murat Güler, pandeminin etkisiyle yedek parça ihracatının ve taşımalarının bir önceki yıla göre azaldığını ancak 2021 yılı içinde otomotiv sektöründe ciddi bir toparlanma beklediklerini, bunun da Türkiye’nin yedek parça ihracatına ve taşımacılığına yansıyacağını dile getirdi.

Türkiye ihracatının amiral gemisi olan otomotiv endüstrisi, yedek parça ihracatıyla da göz dolduruyor. 2020 yılı pandeminin olumsuz etkilerine rağmen 9,4 milyar dolarlık ihracat ile kapandı.

Uluslararası lojistik hizmetler sunan ve otomotiv yedek parça taşımacılığı da yapan Yekaş Fides Global Logistics’in CEO’su Murat Güler, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verileri üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Pandeminin etkisiyle otomotiv üretiminin tüm dünyada azaldığını hatırlatan Güler, bu durumun yedek parça üretimini, ihracatını ve lojistiğini etkilediğini ifade etti. Güler “2020’de bir önceki yıla kıyasla azalma yaşansa da yedek parça ihracatının uluslararası taşımacılıkta önemli bir yeri vardır. Türkiye’nin, otomotiv üretiminin kalbi sayılan 8 ülkeye 5,6 milyar dolarlık yedek parça ihracatı yapıyor olması lojistik sektörü için de bir kazanım. Bu ihracatın 2,1 milyar dolarlık kısmı Almanya’ya. Devamında İtalya, ABD, Fransa, İngiltere, Romanya, İspanya ve Rusya geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Hızlı ve zamanında teslimatlar ihracatı güçlendiriyor”

Otomotiv sektöründe “zaman” kavramının önemine dikkati çeken Güler, bu nedenle yedek parça taşımacılığında zamanında ve hasarsız teslimatın büyük önem taşıdığını, aksi takdirde üretimde ve servislerde aksamalar yaşanacağını vurguladı.

Güler, dünyanın en büyük otomotiv üreticileri ve ihracatçıları arasında yer alan bu ülkelerin yedek parça alımı konusunda Türkiye’yi seçmesinde, ürünleri zamanında ve hasarsız taşıyan lojistik firmalarının da payı olduğunu belirtti.

 

“Lojistik sektörü ihracatta ciddi artışlara hazırlık yapıyor”

Güler, pandeminin etkisinin azalması halinde bu sene otomotiv sektöründe ciddi bir toparlanma beklendiğini, bunun da Türkiye’nin yedek parça ihracatına ve taşımacılığına yansıyacağını dile getirdi.

Otomotiv yan sanayii ürünlerinin ihracatına katkı sağlamak adına hızlı lojistik çözümlerine odaklandıklarını ifade eden Güler, bu doğrultuda standart karayolu taşımaları dışında minivan ve havayolu taşımalarına öncelik verdiklerini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz