65 Yaş Üstü Ticari Araç Kullanma Cezası

0
19503

65 yaş üstü ticari araç kullanması ve şoförlük yapmasına dair kanunlar oldukça katıdır. Sürücülük yapmak isteyen kişilerin resmi olarak 65 yaşından küçük olması gerekmektedir. Trafik kanununa göre ehliyetler, süresi doldukça yenilenmek zorundadır.

Bunun yanında ticari araç kullanabilmek için yaş ve sağlık koşullarını sağladığınızı düzenli doktor kontrolleriyle ispat etmeniz istenmektedir. Doktor tarafından “araç kullanabilir” raporu alabilen herkes yaş sınır olmaksızın araç kullanma iznine sahiptir. Bunun yanında, her türlü ticari araç yaş sınırı kanunla belirlenmiş olup, kesin olarak 65 yaş üzeri kişilerin, hiçbir şekilde ticari araç kullanmasına izin verilmemektedir. 2019 yılı eylül ayında yürürlüğe giren kanun, taksi, otobüs, tır gibi araç tipi fark etmeksizin ticari araç kullanımına yaş sınırı getirmiştir.

Doktor tarafından “araç kullanabilir” raporu alabilen herkes yaş sınır olmaksızın araç kullanma iznine sahiptir.

65 Yaş Üstü Ehliyet Alabilir mi?

Özel araç kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Her ne kadar 65 yaş üstü ticari araç kullanma cezası kanunlarla belirlenen ücretlerle kesiliyor olsa da özel araç kullanımı için şoför olabilir raporu alan herkes trafikte araç kullanabilmektedir. Özel araç kullanımı için alınan sağlık raporları geçerli olmaktadır. 65 yaş üzeri kişiler ehliyetlerini yenilerken sağlık kontrollerinden geçirilerek, şoför olur raporu aldıklarında hiçbir sorun yaşamadan araçlarını kullanabilmektedir. Kazanç elde etmek üzere araç kullanan kişiler ise yaş sınırlamasına takılmakta, belli bir yaşın üzerindeki kişiler ticari araçlarda şoförlük yapamamaktadır.

Kazanç elde etmek üzere araç kullanan kişiler ise yaş sınırlamasına takılmakta, belli bir yaşın üzerindeki kişiler ticari araçlarda şoförlük yapamamaktadır.

65 Yaş Üstü Şoförlük Yapabilir mi?

Yurtdışında birçok ülkede araç kullanımı, yaş sınırlamasıyla kısıtlanmış durumdadır. Bu sebeple alınacak olan ticari araç kullanma belgelerinin süre sınırı da 65 yaşına kadar olacaktır. Daha sonraki yaşlar için ticari araç kullanımı özel durumlar dahilinde ulaştırma bakanlığı özel izni ile “ticari araç kullanmasına bir engel yoktur” ibareli sağlık raporlarıyla ticari araç kullanma yaşı sınırı konusunda esnemeler yapılabilmektedir. 65 yaş üzeri kişiler, yapılan yeni düzenlemeyle sigortalı olarak çalıştığı sürece SRC, psikoteknik ve ticari araç kullanma kartlarının geçerlilik süresi boyunca ticari araç kullanabilirler. Ulaştırma bakanlığının sağladığı bu kolaylıktan yararlanmak için, ticari araç sürücüsü olarak sigortalı çalışma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Lojistikgundem.com Özel Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz