Kantara Girmeme Cezası Nedir?

0
12301

  Kantara girmeme cezası nedir? Sizler için özel bir konu hazırladık. Denetim istasyonlarında belge kontrol işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerde araçların plakası, ağırlığı ve taşıdığı yük ile ilgili kontroller gerçekleştirilir.

Araçların belirli yasal limitler dışında yük taşımaları işlemlerine yasak getirilmiştir. Bu kurala uymayan sürücülere de idari para cezası verilir. Bununla birlikte, bazı sürücüler yakalanmamak için kantar bölümüne girmeden denetim alanından uzaklaşma yoluna giderler. Yasadaki maddeye göre denetim istasyonlarındaki ses, ışık, ikaz ve görevli kişilerin yapmış olduğu uyarıları dikkate almayan ve bu kurallara uymayan sürücülere kantara girmeme cezası ve kantardan kaçma cezası uygulanmaktadır.

Bununla birlikte, kantara girmeme cezası ne kadardır? 2021 yılı için kantara girmeme cezasında ceza miktarı 2452 liradır. İndirimli tutarı da 1839 liradır. Kantar cezası hakkındaki hüküm Trafik Kanunu’nda 65/4 maddede yer almaktadır. Bu kanundaki ilgili maddeye göre para cezası verilmektedir. Bu yüzden kanun maddesine uymak gerekir. Bu maddeye uymayan kişilere de kantardan kaçma cezası verilir.

Hangi Araçlar Kantara Girmek Zorundadır?

Kantara bazı araçlar girmek zorundayken bazı araçların girme zorunluluğu yoktur. Kantara girmesi gereken araç listesi ve araçlar şunlardır:

  • Kamyon
  • Tır
  • Nakliye kamyonları
  • Yük kamyonları

Listede belirtilen bu araçlar dışında bulunan araçlar kantara girmek zorunda olmayan araçlardır. Listede yer alan araçlar kantara girmekten kaçarsa o zaman kantardan kaçma cezası verilir.

Kantar Cezası Nereden ve Nasıl Ödenir?

Yük taşıyan araçların trafikte seyir halindeyken belirli ağırlıkta olmaları zorunludur. Araçların taşıyabileceği yük miktarı ve cinsine göre ağırlık oranları değişmektedir. Belirlenen ağırlık miktarının aşılması halinde araçların trafikte seyir halinde olmaları oldukça tehlikelidir. Bu sebeple bazı araçlarda kantara girme zorunluluğu vardır.

Bununla birlikte kantarlarda, araçların ağırlıkları ölçülür. Yapılan ölçümler Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren yol denetin istasyonları tarafından yapılmaktadır. Hangi aracın hangi ağırlıkta olması gerektiği belirlenmiştir. Kantarda ölçüm yaptırmak istemeyen araçlar eğer kantardan kaçarsa o zaman bu araçların sürücülerine kantardan kaçma ve kantara girmeme cezası verilir. Kantara girmeme cezası nereden ödenmektedir? Kantar cezası alan kişilere idari para cezası uygulanmaktadır ve idari para cezası uygulanan sürücüler bu cezaları anlaşmalı bankalar aracılığı ile vergi dairelerinden ödeyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz