Takograf Cihazı Nedir?

0
12417

  Ulaştırma Bakanlığı takograf yönetmeliği içerisinde yer alan takograf cihazı kullanıldıkları araçlarda bulunan hareket bilgisini ve araç sürücülerinin araç ile yaptığı çalışma sürelerini göstermek ve kayıt altına almak amacıyla kullanılan cihazdır.

Lojistikgündem.com lojistik haberleri ile ilgili bilgilendirici konularla sizleri buluşturmaya devam ediyor. 1983 yılından itibaren takograf cihazı Türkiye de zorunlu olarak kullanılmaya başlamıştır. Takograf cihazının zorunlu olarak uygulanmasındaki neden cihaz tarafından kaydedilen bilgi veya sürelerin kolay şekilde denetlenmesi ve bu sebeple oluşan trafik kural ihlalleri ile ilgili cezalandırılmasıdır. 3 adet takograf cihazı bulunmaktadır.

Takograf Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

 

Takograf cihazının 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar dijital(sayısal) takograf, elektronik takograf ve analog takograf olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

 

Dijital(Sayısal) Takograf Cihazı

 

Dijital takograf 2024 yılına kadar yurt içi taşıma yapan yetki belgesi sahipleri için ertelenmiş olsa da uluslararası taşıma yapanlar için 2010 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Dijital takograf hız süresi, dinlenme süresi ve çalışma süresi ile sürücülerin bu verilerini sisteme sayısal olarak kaydetmeye yaramaktadır. Dijital takograf hareket sensörü, kablo, akıllı kart ve kayıt ünitesinden oluşmaktadır. Dijital takograf sürücülerin sürüş sırasındaki bu detaylarını kayıt altına almakta olduğu gibi güzergâh üzerinde oluşabilecek trafik kazası, olaylar ve kural ihlallerini de kayıt altına almaktadır. Son teknoloji ile donatılmış bir sistemdir.

Ağırlığı üç buçuk tondan yüksek kamyon ya da çekiciler ve 9 kişiden fazla yolcu taşıma kapasitesinde bulunan otobüslerde bu sistemin kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Akıllı kart30 ile çalışmaktadır. 365 gün veri kaydetme özelliğine sahiptir. Yurt içerisinde taşımacılık işiyle uğraşan kişiler için bu sistem ile ilgili dijital takograf ertelendimi ibaresiyle karşılaşmaktadır. Bunun nedeni bu konuyla ilgili çıkan yönetmeliktir.

Analog Takograf

Analog Takograf Cihazı

 

Kâğıt bir diske 24 saat boyunca grafikler çizerek sürüş ile ilgili bilgileri kaydetmektedir. Kullanımı için Avrupa Topluluğundan onay alınması gerekmektedir. Kâğıt diskler olmadan bu cihaz kullanılmamaktadır.

 

Elektronik Takograf

Elektronik Takograf Cihazı

 

Sürüş sırasındaki araç bilgilerini elektronik bir şekilde kaydetmektedir. Sürücü belgesi ile birlikte çalışan özel çiplerle birlikte çalışmaktadır. Dilendiğinde bilgisayardan çıktı alınmaktadır. Yazıcı, tuş takımı ve gösterge unsurlarından oluşmaktadır. Sadece yurt içerisindeki taşıtlarda kullanılmaktadır.

 

lojistik sektörü haberlerine ve lojistik gündem e uzak kalmayın, bizleri takip etmeye devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz